TERAPİDE SİZİ NELER BEKLİYOR?

Seansınızın ilerleyişi terapistinizle kurduğunuz ilişkiye dayanmaktadır. Psikoterapistle kurulan güçlü bir ilişki seanslarınızın verimini arttıracak, değişim sürecini destekleyecektir. Psikoterapi sürecinin ilerleyişi, değişim başarısı danışanın terapi seanslarına aktif katılımı ile doğru orantılıdır.

Süreç içinde gündeme koyduğunuz problemlere odaklanılır ve bu gündeme getirilen problemlere karşı geliştirilmiş olan inançlar sorgulanır. Problemleri çözmeye yönelik teknikler üzerine çalışılır, yeni beceriler geliştirilir.

Seans odası dışında uygulamak üzere psikoterapistinizle oluşturduğunuz alıştırmalar, uygulamalar olabilir. Bunlar sürece bağlı olarak bilişsel ya da davranışçı uygulamalar, bibliyoterapi, not alma, vb. olabilir.

TERAPİDEN EN İYİ ŞEKİLDE FAYDALANMAK İÇİN

Psikoterapi seanslarınıza terapistinizle belirlediğiniz aralıklarla, düzenli olarak katılmanız psikoterapi sürecinizin verimi açısından çok önemlidir. Genellikle haftada bir olarak başlayan psikoterapi seanslarının arası zaman içerisinde gelişimle paralel olarak açılabilir.

Seans dışında verilen uygulamaları eksiksiz uygulamak ve bir sonraki seansa hazır gelmek de gelişim sürecinizi destekleyecektir. Ayrıca son seansta konuştuklarınızı düşünmek, değerlendirmek, hem o seansla ilgili hem de bir sonraki seansta konuşmak istediklerinizi not almak da sürecinize katkıda bulunacaktır.